Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ati radeon 4870 test

9. 10. 2008

Úvod - Zemětřesení na trhu

Na trhu s grafickými kartami vládl několik minulých měsíců klid, a jen máloco dokázalo hladinu tohoto "rybníka" alespoň rozčeřit. Od uvedení jádra G80 a následně R600 byla situace pevně v rukou NVIDIE, která držela "žezlo" výkonnostního krále. Mnoho původních majitelů GeForce 8800 GTX používá kartu dodnes, a "nástupce" v podobě karet s G92 (GeForce 9800 GTX) nepovažovali za adekvátní náhradu.

Jádro RV670 a G92

Bahno ode dna, v pomyslném "grafickém rybníku", dokázala nejprve mírně zvednout vloni AMD/ATi s řadou HD3800, která byla v mnoha směrech podařenými kartami za solidní ceny. Výkon sice na konkurenční high-end nestačil, ale byla to předzvěst něčeho většího. Kolem vánoc se na "rybníku" začaly dělat mírné vlny, které způsobila první karta s jádrem G92 (GeForce 8800 GT) s velmi příjemnou cenou. Strhla se malá cenová válka, a zlevnily jak GeForce tak Radeony - což zákazníka kolem vánoc, a těsně po nich vždy potěší.

Příchod obou duálních řešení - Radeonu HD3870X2 a GeForce 9800 GX2 se již obešel bez velkých senzací, protože se zkrátka dal výkon těchto karet odvodit ze dvojice karet, které na trhu byly. Zelení ze Santa Clary si svou pozici výkonnostního lídra pojistili, a pomalu se připravovali na uvedení nejvýkonnější jedno-čipové karty GeForce GTX 280. Na něco podstatného ale zapomněli - že AMD/ATi už víc než půl roku připravuje nástupce RV670, a že jejich GeForce 9800 GX2 bude +/- stejně výkonná jako nadcházející G200.

Tak jako bylo bláhové se domnívat, že s architekturou G80 (G200 je pouze mírně vylepšená G80) vydrží NVIDIA ještě další roky. Tak se také dalo čekat, že po "zkušebním" RV670 přijde AMD/ATi s něčím podstatně lepším, hlavně po stránce výkonové. Na čipech RV670 si výrobce dokonale odladil 55nm výrobu, dokázal i výrazně zlepšit ovladače a celková produkce 55nm čipů se stala velmi efektivní a výdělečná.

Vysoký výkon RV770 za nižší cenu

Jako balvan, který zčeří stojaté vody, ale zapůsobil příchod nových karet Radeon HD4800. Jádro RV770 konkurenci tvrdě ukázalo, že se stávající architekturou G80/G92/G200 si docela dobře poradí, a NVIDIA bude muset sáhnout hlouběji do studnice nápadů, aby stávající řešení AMD/ATi opět výrazněji překonala. Nejde o to, že by nové Radeony znamenaly nějakou revoluci po stránce výkonu, to jistě ne - takový výkon (i vyšší) tady již nějaký čas máme. Dodnes jsme za něj ale platili mnohem vyšší ceny. AMD/ATi nám dokázalo, že výkon ve střední (vyšší) třídě a téměř high-endu lze nabízet i mnohem levněji, než nabízí konkurence.

GeForce 9800 GTX+

Scénář posledních několika týdnů, pak všichni dokonale známe. Po uvedení nových Radeonů HD4800 se ukázalo, že je výkon karet vyšší než se očekával a karty překonávají vše s čipem G80/G92 co má NVIDIA na trhu. Prvním krokem jak si zachovat "dekorum" bylo oznámení karty GeForce 9800 GTX+ s 55nm jádrem G92. Tato karta má být soupeřem pro levný Radeon HD4850, a jak ukáže náš test - dokonce jej nepatrně i překoná. Zde ale přichází zklamání, v dostupnosti této karty. Původní předpoklad o polovině tohoto měsíce se ukázal jako mylný a karty prý budou k dispozici na konci měsíce. Osobně odhaduji vyšší dostupnost spíše až na přelomu srpen/září. Pokud tedy plánujete nákup grafické karty v této třídě během léta, buď přemýšlejte o Radeonu HD4850 a nebo sáhněte po zlevněných GeForce 9800 GTX a kartu přetaktujte.

Slevy, slevy a zase slevy ...

NVIDIA na nové Radeony zareagovala masivním zlevňováním, do praxe se tyto slevy dostaly ale prakticky pouze v USA. U nás se projevují velmi pomalu, ale přeci. GeForce 9800 GTX mají některé obchody již s cenou kolem 3900Kč s DPH. Razantního snížení cen se dočkali i nové grafiky GTX 200.

Od uvedení klesla cena GeForce GTX 260 a 280 v prvním případě o 40 a v druhém o 30 procent. Takto velké snížení cen dělá vrásky hlavně výrobcům grafik a také zákazníkům, kteří za karty před pár týdny zaplatili opravdu vysoké sumy. Někteří výrobci dokonce vracejí nějaké peníze stálým zákazníkům. U nás se dají pořídit GTX 280 za cenu těsně pod 9000Kč s DPH a GTX 260 kolem 6000Kč s DPH. Do konce prázdnin počítejte ještě s tisícikorunou dolů na obou modelech. Na přelomu srpna a září plánuje mírné slevy i AMD/ATi, která opět poníží ceny vůči konkurenci -  a tento souboj cen se nezastaví až do vánoc.

A co Radeon HD4870X2?

Podle prvních testů, je výkon této karty skutečně ohromný, zde se hodí i mé oblíbené slovo "brutální". V tomto okamžiku (minimálně do září) nemá konkurence na trhu nic, co by mohla přímo proti duálnímu monstru postavit. GeForce GTX 280 (GeForce 9800 GX2 se již přestala vyrábět) tedy zůstane pouze druhá příčka v pořadí karet. Pro někoho ale může být CrossFire karta (i když je jedno PCB, principielně jde stále o CrossFire) nepřijatelná. Škálování CrossFire v nových hrách může být horší, také v méně obvyklých hrách má CrossFire obecně spíše horší výsledky. Jsou také tituly kde prostě CrossFire nefunguje a ani nebude. Jestli nová karta trpí micro-stutteringem a input-lagem ještě nevíme, ale dozvíme se to brzy. Sice je předčasné předjímat finální verdikt (neznáme ani cenu) ale tipuji, že se ale žezlo "krále grafického výkonu" bude brzy stěhovat z USA do Kanady ...

Nás ale dnes zajímají karty střední vyšší třídy, kde se utkají dva hlavní rivalové. Radeon HD4870 a GeForce GTX 260. Na internetu je velké množství testů a výsledek se dá jistě tedy odvodit i předem. Na některých serverech zvítězil Radeon, jinde zase GeForce ... jak to dopadne u nás zjistíte právě v tomto testu.

Asus GeForce GTX 260 TOP

Naše první testovaná karta pochází od tradičního výrobce - Asus. Jde o plné referenční provedení, v tomto případě ale přetaktovanou verzi TOP. V testech kartu otestujeme v základním přetaktovaném stavu, ale také ji podtaktujeme na úroveň klasické GeForce GTX 260.

Balení a příslušenství

Tato krabice jako by dříve testované GeForce GTX 280 z oka vypadla. Balení i barva jsou naprosto stejné, rozdíl je pouze v označení modelu karty a nálepce TOP. Krabice je příjemně malá a skladná, všechny grafické karty obou hlavních producentů jsou baleny v těchto minimalistických krabicích. Vnitřní krabice není tradičně bílá, ale černá (z recyklovaného papíru) s logem výrobce. Uvnitř najdete další černou krabičku s logem - v ní je příslušenství, pak pouze karta.

Obrázek příslušenství jsem si "vypůjčil" z testu grafiky GeForce GTX 280, protože je naprosto stejné. Škoda, že není u této karty žádná hra. Uvnitř najdeme následující výbavu:

 • Manuál - jak začít
 • CD s drivery a utilitami
 • Redukce DVI na VGA
 • Redukce 6-pin Molex
 • Redukce 8-pin Molex
 • Kartu
 • RGB kabel
 • Koženkové pouzdro na CD
 • Cena karty - 6600Kč s DPH

Detail karty

Karta se od výkonnějšího modelu liší pouze barvou, tato je spíše dohněda a model GTX 280 je laděn maskáčem do modra. Jinak jsou karty k nerozeznání.

Jediný způsob, jak bezpečně rozeznat oba modely je pohled na štítek karty. Tento nám říká, že jde o verzi GeForce GTX 260.

Při bližším zkoumání narazíme na další rozdíl, ten se týká napájecích konektorů. Proti dražší kartě GeForce GTX 280 s jedním 8-pinem a jedním 6-pinem, má tato verze pouze dvojici 6-pinů.

Chlazení karty je také naprosto shodné s vyšším modelem. Karta je kompletně zakrytá z obou stran. Hlučnost chladiče je také samozřejmě stejná.

PCB karty je také stejné, s jedním malým rozdílem. Všimněte si chybějícího paměťového modulu. Na každé straně karty je o jeden čip méně.

První obrázek ukazuje jádro karty GeForce GTX 280 ve verzi G200-300. Testovaná GeForce GTX 260 má jádro s označením G200-100 (na dolním obrázku).

Paměťové čipy modelů GTX 200 nejsou stejné. První obrázek je fotografie čipu na GeForce GTX 280, dolní potom z modelu GeForce GTX 260. Paměťové moduly u GTX 260 jsou Hynix H5RS5223CFR NOC - jde o moduly s napětím 2,05V a frekvencí 1000MHz (2000MHz).

Specifikace

Proti nejvýkonnějšímu modelu GeForce GTX 280 je model GTX 260 na několika místech ochuzen. Nejpodstatnější změnou je počet stream procesorů, kterých má výkonnější karta 240. Model GTX 260 se musí spokojit se 192 procesory, také počet texturovacích a RBE jednotek je nižší. Paměťová sběrnice je užší a je pouze 448-bitová, proti 512-bitové u GTX 280. S tím je spojena menší kapacita paměti, která je u této karty 896MB. Nižší jsou také frekvence.

Protože jde o kartu přetaktovanou přímo výrobcem, podívejme se na rozdíly proti klasické verzi. Základní takty GeForce GTX 260 jsou 576MHz pro jádro, 1242MHz pro shadery a 2000MHz pro paměti. Náš model má mnohem vyšší takty, a dalece předežene ve frekvencích i GeForce GTX 280. Jádro tiká na 650MHz, shadery na 1420MHz a paměti na vysokých 2300MHz. Toto jsou opravdu vysoké takty, a jak si ukážeme dále v testech - porazí tato karta (i přes své omezení v architektuře) i nepřetaktovanou GeForce GTX 280.

Na závěr se ještě podívejme na obrázky z programu GPUz. První představuje klasickou kartu GeForce GTX 260, druhý potom naší přetaktovanou TOP verzi.

Asus Radeon HD4870 512MB

Druhá karta je sice z konkurenčního "červeného" tábora, vyrábí ji ale také Asus. Karta je taktéž referenční (pod nálepkou se skrývá originální ATi potisk). V tomto případě se jedná o kartu na základních taktech, budeme si ji muset do testu přetaktovat sami.

Balení a příslušenství

Také v případě Radeonu je krabice stejně malá, jako v předchozím případě. Místo strohého vzezření ale zdobí krabici výjev z přiložené hry Alone In The Dark. Právě přibalená hra mne velice potěšila, protože u nás stojí 899Kč a zde ji máte v ceně karty. Samotná hra je ale velmi podivná, s dosti kontroverzním ovládáním.

Uvnitř krabice je to samé, co u první karty. Navíc je ale několik drobností, najdeme zde CrossFire můstek a HDMI redukci. Uvnitř tedy nalezneme:

 • Manuál - jak začít
 • CD s drivery a utilitami
 • Redukce DVI na VGA
 • Redukce 6-pin Molex
 • Kartu
 • RGB kabel
 • HDMI redukce
 • Koženkové pouzdro na CD
 • Podložka myši
 • CrossFire můstek
 • Hra Alone In The Dark
 • Cena karty - 5200Kč s DPH

Detail karty

Karta na první pohled připomíná Radeon HD2900XT, který používal velmi podobný chladič. Tímto příměrem ale podobnost obou karet a chladičů končí. Na druhé straně karty nenajdeme nic, kromě roznášecí spony chladiče jádra GPU.

Chlazení tvoří plastová základna, ke které je přišroubováno víčko, pod kterým je volně položen blok s heat-pipe a žebrovím. Ventilátor je nutné také přišroubovat ke zmíněnému víku. Chladič je dle mého názoru velmi tichý. Dokonce mi přišel tišší, než mají v zátěži GeForce GTX 260/280.

Pozor na alternativní chladiče!

Všimněte si na chladiči bílého proužku teplovodivé hmoty (na našem obrázku je nalevo). Ten ochlazuje napájecí mosfety karty. Pokud vyměníte stávající chladič za jiný, který nebude tyto součástky ochlazovat, vaše karta se brzy zničí. Stejný problém měly první chladiče pro Radeon HD3870X2. Pokud budete na kartu dávat jiné chlazení nezapomeňte se postarat i o chlazení právě těchto mosfetů. Více si o tom přečtěte zde.

Pod chlazením se skrývá klasické PCB s jádrem uprostřed a osmi paměťovými čipy. Celý plošný spoj vypadá velice čistě a úsporně - je tu jen několik zdrojů tepla, které je nutné chladit.

Napájecí obvody jsou moderně řešeny pomocí SMD induktoru (součástka VITEC). Díky použití tohoto napájení je možné výrazně zredukovat počet pasivních členů (rezistory, kondenzátory) v napájecím obvodu. Také si všimněte, že v napájecí části nejsou téměř žádné kondenzátory. V popředí vidíme pět mosfetů, které nesmíte zapomenout dobře chladit.

Napájení je tvořena dvěma klasickými 6-piny, a proto si vystačíte i se staršími zdroji bez 8-pinu. Pro správnou funkci karty si ale připravte skutečně dobrý zdroj, minimálně 450W.

Jádro RV770 se od toho na levnější kartě Radeon HD4850 nijak neliší a je také zde vybaveno kovovým rámečkem.

Paměťové moduly GDDR5 se na první pohled od GDDR3 neodlišují, v našem případ jde o Qimonda ID6V51-05A1F1C-40X. Jejich specifikace je následující: 55nm výrobní proces, napětí 1,5V a frekvence 1000MHz (4,0GHz). K přetaktování tedy ještě 100MHz jako rezervu skýtají.

Specifikace

Zde se nabízí hlavně srovnání s levnějším modelem Radeon HD4850, který je v mnoha směrech velmi "oklešťenou" verzí této karty. Plošný spoj (PCB) karet je jiný, což se vzhledem k jiným pamětem dalo očekávat. Levnější karta si vystačí s GDDR3, dnes testovaný model nese jako první grafika GDDR5 na taktu 900MHz. Frekvence se u GDDR5 ale nepočítá dvakrát (double rate), jak jsme zvyklí, ale čtyřikrát - paměti tedy pracují na frekvenci 3,6GHz v porovnání s GDDR3. Jádro samotné je stejné u obou karet, model HD4870 ale pracuje na frekvenci vyšší - 750MHz. Dražší model má tedy mnohem rychlejší jádro i paměti, šířka sběrnice je stejná. Jak uvidíte v testech, stačí to Radeonu HD4870 k opravdu znatelnému náskoku před levnějším "sourozencem".

Nakonec se ještě podívejme na obrázek frekvencí karty. Chtěl jsem použít program GPUz, ten ale stále neumí číst frekvence z nových Radeonů správně. Podívejme se na kartu skrze ovládací panel. Je s podivem, proč jsou ve 2D takty karty tak vysoké - paměti nesnížili frekvenci vůbec a jádro jen o 250MHz. Jsem přesvědčen, že pro hladký chod 2D režimu by stačily poloviční frekvence - což by pomohlo stále vysoké teplotě i přes dvouslotový chladič.

Srovnání Radeonu HD4870 a GTX 260

Karta od AMD/ATi je podstatně kratší, což jistě potěší mnohé majitele "těsnějších" počítačových skříní. Dobrý dojem z kratšího PCB ale mírně kazí umístění napájecích konektorů kolmo k zadní stěně karty. To může u tužších kabelů a konektorů výhodu kratšího PCB zcela smazat.

Shrnutí výkonu

Udělat si obrázek o celkovém výkonu, pokud někde zvítězil Radeon a někde zase GeForce nebude jednoduché. My vám to ale ulehčíme, a ukážeme vám shrnující grafy a tabulky. Nebudeme rozlišovat výkon bez vyhlazování a s ním. Do celkového výsledku se prostě započítají všechny naměřené grafy.

V tabulce jsem vypočetl všechna procentuální vyjádření hodnot, ve všech hrách a nastaveních. Nejvyšší hodnotu 100 procent dostane vždy v daném nastavení nejvýkonnější karta. Sečtením všech hodnot a vynásobením počtem testů dostaneme výsledek. Tabulku si ve formátu xls můžete, stáhnout zde. Jak karty dopadly se podívejme dále.

Do závěrečné tabulky jsem zařadil i karty po přetaktování. Z našich testovacích karet, je nejvýkonnější řešení přetaktovaný Radeon HD4870, který překonal o vlásek i GeForce GTX 280. Výkon GeForce GTX 280 na základních taktech, je tedy stejný jako výkon přetaktovaného Radeonu HD4870 o 13 procent. V případě přetaktování GeForce GTX 280, by tato ale opět nějaký náskok získala.

Pokud budeme hodnotit karty na jejich základních frekvencích, tak je GeForce GTX 280 jasným vítězem testu s 98,8 procenty výkonu. Druhou příčku těsně získala GeForce GTX 260 s 87,5 procenty a hned za ní je Radeon HD4870 s 86,9 procenty výkonu. Výkonový rozdíl mezi GeForce GTX 260 a Radeonem HD4870 je tedy pouhých 0,6 procent. S klidem tedy mohu prohlásit - remíza se vším všudy. Porovnání výkonu GeForce GTX 260 proti GTX 280, vychází o 11 procent hůře pro nižší model. Proti nejvýkonnější kartě GeForce GTX 280 je Radeon HD4870 pomalejší jen o 12 procent.

Zajímavé je i další srovnání. Radeon HD4870 je o 16 procent výkonnější, než Radeon HD4850 a to je solidní výsledek pro levnějšího z nich. Pokud srovnáme GeForce 9800 GTX+ (chcete-li přetaktovanou GeForce 9800 GTX) s výsledkem Radeonu HD4850, tak GeForce nepatrně zvítězí s rozdílem 3,6 procent. To tedy s jistotou znamená, že nyní je Radeon HD4850 výrazně výkonnější, než klasická GeForce 9800 GTX (v době našeho prvotního testu, tomu tak ale s ovladačem Catalyst 8.6 nebylo). Také výkon přetaktované GeForce GTX 260 TOP je skvělý, a karta za 6600Kč s DPH, dohání výkon své dražší "sestry" GeForce GTX 280.

Teploty a spotřeba

Výkon karet známe, a troufnu si tvrdit, že souboj Radeonu HD4870 a GeForce GTX 260 je opravdová "plichta". Nyní se tedy podívejme na další aspekt, tím jsou teploty a spotřeba. Finální verdikt s přihlédnutím k cenám si nechám až do poslední kapitoly.

Teploty GeForce GTX 260

V prostředí operačního systému, je teplota karty velmi nízkých 42 stupňů a povrch chladiče je pouze vlažný. Úsporné technologie zde odvádí skvělou práci. V zátěži (při hraní testovacího levelu Crysis na maximální nastavení) se teplota karty vyšplhala až k 72 stupňům, ale dále již nestoupala.

Teploty Radeonu HD4870

V klidu pod operačním systémem, byla teplota jádra vysokých 78 stupňů. Za stejných podmínek, jako u předešlé karty, v zátěži vystoupala až k 89 stupňům. Teplotu jsem měřil v nástroji pro přetaktování (AMD GPU Clock Tool), ten umožňuje logovat teploty všech částí karty.

Spotřeba

Spotřeba sestavy u většiny karet v testu se pohybuje kolem 150W. O několika W navíc si řekne GeForce GTX 280. Radeon HD4870 má ale bezkonkurenčně nejvyšší spotřebu v klidu, kde proti GeForce GTX 280 potřebuje o 24W více. Rozdíl mezi GeForce GTX 260 a Radeonem HD4870 je zde 32W. Rozdíl mezi Radeony HD4850 a HD4870 je 34W (neměly být GDDR5 úspornější?).

V zátěži už je to lepší, a Radeon HD4870 má naprosto stejný odběr jako konkurenční GeForce GTX 260. Výrazně vyšší spotřebu pak má už jenom GeForce GTX 280 s 332W. Pokud se AMD/ATi podaří ještě nějak snížit frekvence ve 2D (novým BIOSem, ovladači) klesne tím spotřeba i teploty. V tom případě by byl Radeon skutečně bezchybnou kartou.

Závěr a hodnocení

Výkon

Co se týče výkonu, ten jsem zhodnotil v samostatné kapitole. Zde tedy mohu je zopakovat, že po této stránce jsou obě karty - GeForce GTX 260 a Radeon HD4870 se současnými ovladači vyrovnanými soupeři. Zda výkon u Radeonu dál poroste (jak bývá u karet ATi zvykem) ukáže až čas, ale myslím že ano. Pokud nebudeme chtít výsledek takto globalizovat, stačí se podívat v jakých hrách a nastaveních je která karta lepší a podle toho vybrat.

Spotřeba

Z hlediska spotřeby, je na tom ale GeForce GTX 260 lépe. Ve 2D prostředí má výrazně nižší spotřebu, v zátěži jsou potom karty i v tomto ohledu vyrovnané. Nejvíce času ale počítač používáme ve 2D, proto je to na straně Radeonu významnější nevýhoda.

Ovladače

Během celého testu, který trval téměř dva týdny ... jsem nezaznamenal s ani jeden jediný problém s použitým ovladačem karet ATi. Pouze asi ve dvou titulech (Crysis, Conan) občas blikla textura, bylo to ale sotva postřehnutelné. Pokud bude doladěna nemožnost někde nastavovat vysoké rozlišení a AA8x, nebudu mít vzhledem k ovladačům Catalyst žádnou připomínku. Pro mne tedy "zvěsti" o horších ovladačích ATi neplatí (neříkám ale, že u méně rozšířených a nových her problémy být nemohou).

S drivery pro GeForce také nebývají většinou problémy, a to se také potvrdilo. Pouze vysoce taktované karty GeForce GTX 260 TOP a GeForce 9800 GTX+ měly v některých hrách problém, a obraz se mi někdy úplně rozpadl (World In Conflict, Crysis). Na ostatních kartách se mi to nestalo.

Podpora DirectX 10.1

Často zmiňovanou výhodou karet ATi, bývá podpora rozšíření API DX10 na DX10.1. Na dnešním trhu ale neexistuje hra (kromě neopatchované verze Assassins Creed), která by DX10.1 využívala. Několik producentů her, ale již tituly s podporou DX10.1 oznámilo. Jak a kdy se dostanou na trh, ale nikdo neví a do většího rozšíření tohoto standardu ve hrách je výhoda karet v tomto směru sporná. Spíše si myslím, že se časem prokáže, že byla sice ATi technologicky s DX10.1 napřed před konkurencí, praktický dopad to ale nemělo. Blíží se DX11 a NVIDIA prý DX10.1 zcela přeskočí až k další verzi. V této chvíli podporu DX10.1 Radeony mají, GeForce nikoli - zda je to tak velká výhoda nebo nevýhoda nechám na vás.

Přetaktování a teploty

V přetaktování má GeForce GTX 260 mírnou převahu, a navyšování frekvencí a tím i výkonu půjde u této karty snadněji. Pokud budete chtít výrazněji taktovat Radeon, musíte mít štěstí na kus a vyměnit chlazení (tam pozor, ať kartu nespálíte). Na obou kartách přetaktováním získáte slušný výkon navíc, a tak se tato možnost hodí.

Poměr cena / výkon

Nejzajímavější a u nás také nejpádnější argument nyní přichází, a rovnou formou přehledného grafu. Jak si karty stojí se podívejme:

Nejvíce zaplatíme za výkon GeForce GTX 280, která dnes stojí v obchodech těsně pod 9000Kč s DPH. Již podstatně výhodnější je model GeForce GTX 260, s cenou kolem 6000Kč s DPH a jen o málo nižším výkonem. Mnohem lepší volbou je ale již přetaktovaná edice TOP, která je sice o 600Kč dražší (stojí 6600Kč s DPH) ale zase nabízí výkon srovnatelný s GeForce GTX 280.

Nejvyšší poměr ceny k výkonu má bezesporu Radeon HD4850, který pořídíme za 3500Kč s DPH. Těsně za ním následuje Klasická GeForce 9800 GTX po přetaktování (v našem případě dosud nedostupný model 9800 GTX+), které se dají i u nás již koupit za 3900Kč s DPH. A nyní se dostáváme ke "hvězdě večera". Za cenu 5200kč s DPH lze pořídit Radeon HD4870 s výkonem, který konkurence nabízí o 1000Kč dráž (GeForce GTX 260). Radeon HD4870 je pouze o 11 procent pomalejší, než GeForce GTX 280, rozdíl v ceně je ale 40 procent!. Pokud si kartu koupíte a přetaktujete, jako já - získáte byť za vyšší cenu, ale stejně dobrý poměr cena/výkon jako u Radeonu HD4850, a to je vskutku lákavá nabídka.

GeForce GTX 260 vs Radeon HD4870

Poté, co jsme viděli ceny se argumenty hledají těžko. Výkonově jsou sice karty nastejno, spotřebu má GeForce nižší a je jí možné lépe taktovat. Pokud ale nebude stát stejně jako konkurenční Radeon, nemá na českém trhu bohužel šanci. To stejné platí i pro GeForce GTX 280, která je jen nepatrně výkonnější, ale o 40 procent dražší. Já zde vidím jediné východisko, jak si NVIDIA může napravit reputaci a zvýšit prodeje svých GTX 200 karet. GeForce GTX 260 se musí prodávat za stejnou cenu jako konkurenční Radeon HD4870, a GTX 280 by měla být maximálně o 1000kč dražší. V USA již takové ceny jsou (zatím jen u GTX 260), u nás se dočkáme spíše až na začátku školního roku.

Hodnocení

Jak GeForce GTX 260, tak Radeon HD4870 jsou výkonné herní karty, které se nezaleknou žádné moderní hry a svým výkonem uspokojí téměř každého. K výkonu, jaký nabízí dnešní high-end jim chybí jen krůček, který se dá dohnat přetaktováním. Na jedné straně máme kvalitní chlazení a vyšší možnosti přetaktování, na druhé straně máme nižší cenu. V této chvíli, při dnešních cenách ale koupi GeForce GTX 260 nelze doporučit. Až budou stát obě karty stejně, je možné o výhodách jedné nebo druhé vést polemiku, dnes ale žádná neobstojí - Radeon je prostě o 1000Kč levnější a to je v našich končinách neprůstřelný argument.

Málem bychom ale zapomněli na další aspekt dnešních grafik - využití pro GPGPU výpočty a fyziku. Oba výrobci chystají do budoucna významná využití možností grafik právě na poli výpočtů. NVIDIA je v tuto chvíli ale napřed, několik aplikací s možností využití GPU na trhu již jsou a chystají se brzy další. Také možnost PhysX se může, až se více rozšíří, stát velkou devizou karet GeForce. Budoucnost ukáže, zda je toto využití správnou cestou, v tuto chvíli je v tomto směru ale dál NVIDIA. 

Kdo si počká, neprohloupí ...

S nákupem grafické karty bych tedy ještě počkal na dobu po prázdninách. Dokud nevychází "pořádné" hry není investice zatím nutná, a na chvilce strpení zákazník jen vydělá. Oba výrobci budou totiž s blížícími se vánoci soupeřit hlavně cenami, a dojde určitě ke značnému zlevnění jak Radeonů tak i GeForce.